Jak se odlišit od průměrných a být úspěšným?

Na začátku bych vám rád vyprávěl příběh, který jsem nedávno četl:

Stárnoucí muž vlastnil větší farmu a cítil, že mu už ubývají síly. Zavolal si proto své dva syny, kteří mu na statku pomáhali a řekl:
“Přemýšlel jsem komu z vás dvou statek přenechám a rozhodl jsem se, že mladšímu z vás.” Starší syn se rozčílil a začal si stěžovat.
Otec tedy slíbil, že, že si to ještě rozmyslí.

Druhý den přišel za starším synem. “Potřebuji aby jsi pro mě něco zařídil. Jdi prosím k Johnsovi a zjisti zda nemají nějaké krávy na prodej.
Syn se vrátil a řekl: “Otče Johns má na prodej šest krav.” Otec poděkoval a šel si po svém.

Druhý den otec zavolal mladšího syna: “Potřebuji aby jsi pro mě něco udělal. Jdi prosím k Johnsovi a zjisti, kolik mají krav na prodej.”
Syn se po nějaké době vrátil a říká otci: “Johns má otče na prodej 6 krav. Jedna kráva by přišla na 200 dolarů. Kdybychom ale vzali všech 6 krav, dá nám slevu 20 dolarů na kuse. Johns dále říkal, že za týden přijdou nové, jerseyské krávy. Toto plemeno by možná bylo výhodnější. Mají ho Scotovi a jsou s ním náramně spokojeni. Pokud bychom ale chtěli těch 6 krav, zítra budou nachystány.”

Otec se obrátil na staršího syna: “Tak toto je důvod, proč statek dále povede tvůj mladší bratr.”

Jaký je tedy ten rozdíl, mezi obyčejným a úspěšným?

Většina lidí dělá pouze to, o co je někdo požádá, nebo co musí. Nic navíc. Zkrátka splnit minimum toho co se po nich žádá a konec. Navíc, většina lidí dělá pouze podle pokynů – nejsou iniciativní, schopni se okamžitě přizpůsobit a dělat to co je nejlepší – ne to co se jim řeklo!

Úspěšní lidé jsou naopak iniciativní. Dělají věci sami od sebe – a dělají je správně? Proč správně? Protože když něco udělají špatně, nebo to není podle jejích představ, poučí se a změní to. Tito lidé také účinně zaměřují energii na myšlenky a činnosti, kde je to potřeba, kde dojde k jejich většímu rozvoji.

U těch nejúspěšnějších pak nalezneme i velice důležitou vlastnost. Nejen, že dělají věci iniciativně, vzdělávají se, dokáží se poučit. Oni své zkušenosti i sdílejí. Rozšiřují své znalosti mezi lidi, kladou otázky, informují, nabízejí pomoc, šíří své nápady.
V každé společnosti, v každé firmě existuje několik iniciativních lidí, které by byl problém nahradit. Tito lidé jsou jak se říká – nepostradatelní. Společnost, která takové lidi nemá je opravdu v průšvihu.

Bohužel je to tak, že většina lidí může být nahrazena.

Jak jste na tom vy? Patříte mezi ty, kteří podstoupí to riziko a budou vyčnívat, budou zodpovědní za svůj život, budou iniciativní? Nebo budete patřit mezi ty, kteří dělají jen to, co se jim řekne a budete spokojeni ve své ulitě a budete čekat na pokyny?

I takto může vypadat leaders. 🙂

Jmenuji se Luboš Szabó. Mým velkým zájmem a náplní posledních 11 let je koučink a sebekoučink. Pomáhám lidem najít cestu tam, kde ji oni sami nevidí, nebo se jim nedaří po cestě, kterou si vybrali jít vpřed. Pomáhat lidem mne naplňuje. "Lidé, kteří uspěli a daří se jim, museli nejdříve o něčem snít." A pomáhat plnit sny jiným lidem je pro mne priorita. Luboš je kouč a více si o něm můžete přečíst TADY . Je autorem kurzu Zakázaný sebekoučink
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.